Marka Tescil Sınıfları

İşletmenin hizmetlerini ya da mallarını diğer işletmelerin mal ve hizmetlerinden ayıran şeylere marka denir. Marka, şirketleri şirket yapan kendilerine özgü durumlardır. Bu yüzden orijinallik açısından çok değerlidir.

Markaları tescil ettirmek oldukça önemli bir iştir. Kişilerin isimleri, herhangi bir sayı, şekiller ya da işaretler marka tescili açısından kabul edilebilir şeylerdir.  Bu yüzden marka tescil işlemleri bir an önce yaptırılması gereken işlemler olmaktadır. Bütün bu işlemler sonucunda marka tescil sınıflarına göre markalar çeşitlendirilebilmektedir.

Marka Tescil Sınıflandırmasının Önemi

Markalar tescil ettirilip, koruma altına alındığı an hukuki bir nitelik kazanmış olmaktadır. Bu yüzden de ticari bir değere sahip olur. Bu markaları satabilme, miras bırakabilme, lisans hakkı alabilme ve teminat gösterebilme haklarına kavuşulur. Marka tescillerinin yapıldığı zamanlarda, markanın sektör açısından sınıflandırmasının yapılması gerekmektedir. Böylece markanın ait olduğu ürün ve hizmet grubunda sınıflandırma ve koruma yapılacağı bilinmiş olur.

Markanın hangi sektörde tecil ettirilip sınıflandırılması isteniyor ise, bu durum başvuru esnasında muhakkak belirtilmelidir. Bu yüzden başvuru yapılmadan önce muhakkak bu durumun araştırılması gerekmektedir. Çünkü daha önceden tescil yapılmış bir marka var ise müracaat işlemi başarısız olarak sonuçlanabilir.

Türkiye Patent Enstitüsü’nde toplam 45 tane sınıflandırma mevcuttur. Mal ve hizmet sınıfları 1 ila 35 arasındaki maddelemeyi alırken 35 ve 45 arasında kalan sınıflar ise hizmet sınıfında yer almaktadır. Bu sınıflandırmalarda, marka tescili için ilgili olduğu yer belirlenir ve korunma altına alınır. Marka sınıflandırmalarında, muhakkak ilerisi düşünülmelidir. İleride yapılacak iş atılımları ve girilebilecek olan iş kolları muhakkak düşünülmeli ve ona göre hareket edilmelidir. Bu yüzden marka tescil sınıflarını doğru yapmak gerekir.

Sınıflar Nelerdir?

Sınıflandırmalar, Türkiye Patent Enstitüsü’ne göre 2 kola ayrılmaktadır. 34 sınıflandırma mal ve hizmet sınıfı adı verilen Nice sınıf çizelgesi ve 11 sınıflandırma da hizmet sınıflandırması adı altında toplanmaktadır.  Bu sınıflandırmalara göre de markanın korunması sağlanır.

Nice sınıflandırmasına göre marka sınıflandırmasında üretim odaklı olan tesciller yer alırken, hizmet sınıflandırması içerisinde hizmet odaklı olan tesciller yer alır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*